LASOTERAPIA, CZYLI DZIAŁANIE KĄPIELI LEŚNYCH
Z biologicznego punktu widzenia jesteśmy organizmami ewolucyjnie przystosowanymi do życia na łonie natury. Dlatego właśnie w lasach, w górach i na łąkach czujemy się tak dobrze. Nasze organizmy odbierają tam całe spektrum bodźców, które mówią im, że są w domu. Na tej samej zasadzie miejskie przestrzenie są dla nas wciąż obce i wyzwalają w nas nieuświadomiony stres.
To co przez długi czas było jedynie przypuszczeniem, kilka dekad temu zostało w końcu dogłębnie zbadane i opisane. Nieustannie pojawiają się też nowe dowody na korzystnie działanie natury na nasz dobrostan fizyczny i psychiczny.
Dlatego właśnie w świecie nauki nazwa "kąpiele leśne" zaczyna być zastępowana terminem "lasoterapia",
SUBSTANCJE BIOAKTYWNE W POWIETRZU
Wdychając leśne powietrze, dostarczamy naszemu organizmowi mieszankę znajdujących się w nim czynnych substancji.
Spełniają one konkretną rolę w leśnym ekosystemie, pozostają jednak aktywne również wewnątrz naszego ustroju.
- FITONCYDY
Są to związki chemiczne produkowane przez rośliny w celu komunikacji oraz obrony przed mikroorganizmami, takimi jak bakterie, wirusy i grzyby. Dlatego też nawet po dostaniu się do naszych organizmów działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo. Udowodniono również, że ich obecność w ciele zwiększa liczbę i aktywność przeciwnowotworowych komórek NK, znacząco obniża poziom hormonu stresu (kortyzolu). Dodatkowo fitoncydy mogą znacząco obniżać ciśnienie krwi i tętno, zwiększać zmienność rytmu zatokowego, osłabiać aktywność układu współczulnego i podnosić aktywność układu przywspółczulnego, co owocuje poczuciem odprężenia.
- TERPENY
Są powszechnie obecne w różnych częściach roślin, a zwłaszcza w olejkach eterycznych i żywicach. Pełnią różne funkcje w roślinach, m.in. odpowiadają za zapachy i są używane do przyciągania lub odstraszania zwierząt. Podobnie jak fitoncydy działają przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo. Bardzo wyraźnie wspomagają również relaks, co jest wykorzystywane w aromaterapii.
Co więcej, leśne powietrze w porównaniu do miejskiego jest wilgotniejsze i czystsze, a także nasycone jonami ujemnymi, których potrzebujemy dla utrzymania homeostazy.
AKTYWACJA ZMYSŁÓW
Kąpiele leśne nie polegają jednak wyłącznie na przebywaniu w naturze. Proponowane w jej trakcie aktywności sprawiają, że uczestnik jest w stanie czerpać szereg korzyści za pośrednictwem pozostałych zmysłów.
Uwrażliwienie na dźwięki natury, jej faktury, zapachy i formy odkrywa przed uczestnikami zupełnie nową przestrzeń, do tej pory nieświadomie ignorowaną.
To właśnie dzięki praktykom wykorzystywanym w shinrin-yoku jesteśmy w stanie przestroić umysł na inne fale oraz wyciszyć aktywność nerwowego układu współczulnego z jednoczesnym pobudzeniem układu przywspółczulnego. Możemy tym samym bez wysiłku wprowadzić się w stan niewymuszonego głębokiego relaksu.
Z kolei stan niezmąconego niczym odprężenia w połączeniu z obcowaniem z naturą otwiera nas na dostrzeżenie w niej czegoś „więcej”. Pozwala też na skierowanie uwagi na siebie, swoje myśli i faktyczne potrzeby oraz rozpoczęcie wewnętrznego dialogu. Świadoma obserwacja siebie w leśnym środowisku skutkuje niejednokrotnie uznaniem swojego miejsca i roli w ekosystemie. Procesy te mogą prowadzić do transformujących rozmyślań z zakresu filozofii, a nawet mistycyzmu.
Wpływ uważnego przebywania w naturze na szeroko rozumianą kreatywność jest od wieków komplementowany przez największych uczonych i artystów.
"Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz."
Albert Einstein
4 OBSZARY DOBROSTANU KĄPIELI LEŚNEJ MOKUDO
Wszechstronne działanie kąpieli leśnych na nasze organizmy obejmuje więc aspekty fizyczne, psychiczne i duchowe. Misją „Mokudo Leśne Kąpiele” jest wzbogacenie tego doświadczenia o aspekt społeczno-ekologiczny dzięki edukacji proekologicznej przez pobudzenie fascynacji naturą.
Wszystkie powyższe elementy są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na ogólne zdrowie i poczucie dobrostanu. Dlatego opracowany w jej ramach scenariusz kąpieli leśnych ma na celu wzmocnienie w uczestnikach wszystkich czterech obszarów.
PSYCHICZNE
- redukcja stresu i zmęczenia psychicznego
- wygaszenie efektów przebodźcowania
- przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu
- pobudzenie samoakceptacji
- poprawa koncentracji i kreatywności
- pomoc w osadzeniu się w „tu i teraz”
FIZYCZNE
- obniżenie napięcia ciała
- regulacja ciśnienia krwi
- wzmocnienie układu odpornościowego
- spadek poziomu adrenaliny i kortyzolu
- wsparcie rekonwalescencji
- przyrost antynowotworowych komórek NK.
DUCHOWE
- wzbudzenie poczucia przynależności i harmonii
- poszerzenie świadomości o nowe perspektywy
- zachwyt majestatem i mądrością natury
SPOŁECZNO-EKONOMICZNE
- edukacja proekologiczna poprzez fascynację
- wzmocnienie odpowiedzialności za naturę
- uświadomienie wpływu natury na charakter i kondycję społeczeństwa
POZOSTAŃMY W KONTAKCIE
Aby być na bieżąco z terminami planowanych kąpieli leśnych i innymi wydarzeniami, polub profile na facebooku i instagramie.
Jeśli jednak nie przepadasz za mediami społecznościowymi, ale chcesz otrzymać informację o organizowanych wyjściach do lasu, zostaw swój adres e-mail. Zachęcam też do sprawdzenia strony Kontakt .
Do zobaczenia!